Home » Bloglar » Kira Artış Hesaplaması Değişti?

Kira Artış Hesaplaması Değişti?

Kira artış hesaplaması değişti?

Yeni Ekonomi Programı açıklandı ve ev sahipleri  ve kirada oturanları yakından ilgilendiren bir karar alındı. Yeni Ekonomi Programı’nın tedbirlerden biri olan madde ile kira artış oranlarının artık ÜFE değil, TÜFE’ye göre hesaplanacağı belirtildi.

Kira artış oranıyla ilgili değişikliği işaret eden madde Yeni Ekonomi Programı’nın Enflasyon bölümündeki “Politika ve Tedbirler” başlığı altında şöyle açıklandı:

2126809_720x360

“Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir.” Buna göre, ev sahipleri artık kira artış oranlarını üretici fiyatından değil, tüketici fiyatından yapacak.Normal şartlarda 12 aylık ortalama Yurt İçi Üretici Fiyatı (Yİ-ÜFE) artış oranı ile belirlenen kira zammı üst rakamı yeni düzenleme yapılması ile birlikte TÜFE ile belirlenecek. Bir başka deyişle, kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre olacak.”

 

Ekleyen Kemal Topsakal

kemal.topsakal@trofigayrimenkul.com info@trofigayrimenkul.com www.trofigayrimenkul.com Tel: 0312 517 0101 Faks: 0312 517 0303 GSM: 0532 407 7069

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir